”Școala nu este un institut de învățătură, ci un templu ai cărui preoți sunt profesorii.”

Regele Carol II

În această cheie, IPLTPA Instituția Publică Liceul Teoretic cu Profil de Arte ”Mihail Berezovschi” este binecuvântată de marele preot, compozitor de muzică sacră, pictor și dirijor, Mihail Berezovschi .

Comemorarea preotului spiritual al liceului este o frumoasă ocazie de a reveni la prețioasa creație a profesorului Mihail Berezovschi.

Fondator al Societății Compozitorilor Români, vice-președinte al Comitetului Central al Asociației muzicale ”Cântecul Basarabiei”, Mihail Berezovschi este autorul multor creații printre care și  ”Imnele Vecerniei și Utrenei” devenită renumită în întreaga lume. Prin ampla sa activitate în domeniul muzicii, picturii dar și a pedagogiei, Mihail Berezovschi a încurajat dezvoltarea și perpetuarea artelor frumoase.

Suntem convinși că profilurile liceului au prins viață și se dezvoltă sub ampiciile marelui compozitor. Grație binecuvântării lui, credem, că elevii au luat din harul divin al muzicii, transpun pe hârtie și pânză picturi și desene ce-i clasează printre primii la expozițiile și concursurile municipale și republicane.

20 februarie, data nașterii lui Mihail Berezovschi, este un prilej de a ne închina cu pietate celui care ne veghează de sus, ne îndrumă și ne încurajează spre lucruri mari: de a modela sufletele copiilor și de a păstra nestinsă lumina divină a învățării.

E menirea noastră, a celor ce învățăm și predăm în locașul ce poartă numele lui Mihail Berezovschi.

Mândria noastră sunt elevii liceului și azi, în zi de sărbătoare, le dorim sănătate, elan creator și succese  căci au de a duce, departe în lume, o parte din școala lor, Instituția Publică Liceul Teoretic cu Profil de Arte ”Mihail Berezovschi”.