Informatică, biologie, chimie

COMISIA METODICĂ INFORMATICĂ, BIOLOGIE ȘI CHIMIE

Disciplina Informatică, are un rol important în formarea personalității elevilor, în achiziționarea și dezvoltarea atât a competențelor digitale propriu-zise, cât și a competențelor necesare pentru învățarea pe tot parcursul vieții, pentru integrarea într-o societate bazată pe cunoaștere.

Disciplina Biologie  este orientată spre a asigura formarea integră şi progresivă a personalităţii elevului prin motivarea acestuia pentru explorarea lumii vii, prin formarea abilităţilor sociale de relaţionare, prin tendinţa de a achiziţiona valori specifice domeniului: responsabilitate pentru propria stare de sănătate şi a celor din jur, angajare în activităţi de protecţie a mediului, aspecte ce implică elevul întru-un proces de sustenabilitate ecologică la diverse niveluri ale lumii vii.

Disciplina Chimie este o ştiinţă fundamentală a naturii și are un rol important în formarea la elevi a competenţelor necesare pentru explicarea lumii înconjurătoare, identificarea și rezolvarea problemelor, deducerea concluziilor bazate pe experiment, înţelegerea schimbărilor cauzate de activitatea umană.

În anul şcolar 2022 – 2023 în cadrul Comisiei metodice a profesorilor

de Biologie-Chimie-Informatică  activează:

3 profesori de biologie: L. Țurcan, R. Nedbaliuc, I. Știrbu;

4 profesori de chimie: E. Ralea, M. Munteanu, D.Teișanu, A. Melinte;

5 profesori de informatică: E. Guțu, L. Berestean, N. Bespalco, E. Podoleanu, L. Pascaluță

Tema de cercetare a Comisiei Metodice:
Modalități de realizare a principiului interdisciplinarității în cadrul orelor de biologie, chimie și informatică.”

Obiective:

• Perfecţionarea și autoperfecționarea cadrelor didactice, îmbunătățirea stilului de muncă prin centrarea pe formarea de competenţe, asumarea responsabilităţii pentru calitatea demersului didactic şi sporirea exigenţelor în ceea ce priveşte pregătirea elevilor;
  • Identificarea şi aplicarea unor metode adecvate pentru ca elevii să-şi însuşească temeinic cunoştinţele prin programele de învăţământ;
  • Susţinerea şi promovarea elevilor cu reuşite deosebite la olimpiadele municipale, republicane şi internaţionale şi a altor activităţi cu caracter competitiv;
  •  Promovarea principiilor intra- și interdisciplinare în procesul activității didactice.
  • Parcurgerea ritmică şi de calitate a conţinuturilor şcolare și diversificarea modalităţilor de evaluare
  • Realizarea unor planificări adaptate mediului on-line și lucrul efectiv prin intermediul platformelor educaționale
  • N/o

Nume, prenume cadru didactic