La  data  de  14.02.2023,  în  incinta  liceului  IP LTPA  ,,M. Berezovschi”,   profesoarele  de  limba  și  literatura  română  Surdu  Nelea  și  Gheorghieș  Tatiana  au organizat și  desfășurat  activități  dedicate  poetului  Grigore  Vieru.

În  holul  liceului  a  fost  amenajat  un  panou  cu  date   semnificative  din  viața  și  activitatea  poetului, au  răsunat  melodii  pe  versurile  lui  Vieru.

Administrația  și  cadrele  didactice  au  fost  întâmpinate  de  un  grup  de  elevi   din  clasele  a IX-a ,,E”, a IX-a ,,K”, a VIII-a ,,M”, a VIII-a ,,D”, care au  recitat  versuri  din  creația  poetului. De  asemenea, tot  în  hol, s-a  organizat  galeria scriitorilor  basarabeni, având genericul ,,Scriitorul-condeiul  etern al  Basarabiei”.

În  colaborare  cu  Consiliul elevilor,  a  fost  marcată    Ziua  Națională  a  Lecturii.

În  sala  de  festivități  a  fost  organizat  spectacolul  literar  cu  genericul ,, Spre  chipul  tău  de  aur, mamă!” cu  participarea  elevilor  din  clasele  a  VIII-a  ,, A”, a VIII-a ,, C”, a VIII-a ,,D”,  a  VIII-a ,,K”, a IX-a ,,E”,  a XI-a ,,B”.

Responsabili: Surdu  Nelea, grad  didactic  doi

Gheorghieș  Tatiana, grad  didactic  doi