În perioada 26 -27 septembrie 2024, s-a desfășurat Ziua Europeană a Limbilor, un eveniment dedicat promovării diversității lingvistice și culturale la nivel european.

Pentru data de 27 septembrie au fost identificate grupuri de elevi din clasele a IX-a – a XII-a și profesori de limba și literatura română din instituțiile de învățământ din municipiu, care au participat la întâlniri cu scriitori și personalități din domeniul literar cu genericul: „Scriitori printre liceeni”.

Astfel, elevii și profesorii din IP Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi” au participat la o întâlnire inedită cu scriitorii contemporani Iulian Fruntașu (RM) și Iulian Tănase (România). Gazdele au avut posibilitatea de a interacționa cu scriitorii, adresând întrebări despre literatură, rolul scriitorului în vremurile actuale, importanța lecturii în contextul tehnologiilor informaționale etc.

Scriitorii i-au îndemnat pe elevi să exploreze universul literar atât cel românesc, cât și cel universal, să-și descopere pasiunile literare și să-și creeze propriul „cont” de carte.